wrapper

اخبار در یک نگاه

⁣آیا شما تا به حال به این فکر کرده‌اید که لنزی که می‌خواهید بخرید باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

 

 یکی از تأثیرگذارترین عوامل روی کیفیت یک دوربین، لنزی است که با آن استفاده می‌کنید.
اما پیش از خرید یک لنز باید بدانید که چرا به یک لنز جدید نیاز دارید؟ چه مقدار می‌خواهید هزینه کنید؟ وقتی این سؤالات را برای خود پاسخ دهید آسان‌تر می‌توانید تصمیم بگیرید و خرید را انجام دهید.
و حالا 8 موردی که باید در هنگام خرید یک لنز بدانید را نام می‌بریم:

1. بودجه، چه مقدار هزینه مدنظر شما است؟
بودجه موردنظر هر کسی متفاوت است. اما به‌هرحال شما مجبور هستید هزینه خرید لنز را در نظر بگیرید. اما بودجه تأثیرگذارترین عامل نیست. با خواندن این مقاله شاید بتوانید موارد بهتری را در نظر بگیرید و خرید بهتری را داشته باشید.
روش شخصی من خرید لنز با کیفیت خوب و متناسب با بودجه است. به عبارت دیگر اینکه نباید هزینه اضافی کنید. یک تصویر بزرگ در ذهن داشته باشید. تمایل دارید چه لنزی تهیه کنید که برای دوربین شما مناسب باشد؟ چگونه خرید بعدی مناسبی در این طرح داشته باشید؟ در واقع شما باید یک ایده خوب داشته باشید که چه لنزی نیاز دارید و بعد از آن می‌توانید به یک نتیجه خوب از طرح خود برسید.
این نوع تفکر می‌تواند شما را به یک تغییر بزرگ هدایت بکند که تصمیم بگیرید چه لنزی را خریداری کنید. برای مثال، چند سال قبل من از وزن و اندازه سیستم کانن خودم نا‌امید شده بودم. من مدام فکر می‌کردم و برای یک سفر برنامه‌ریزی می‌کردم. نهایتاً به این نتیجه رسیدم که باید یک لنزی را انتخاب کنم که تا حد امکان سبک باشد (حتی اگر می‌خواستم آن را در ساک دستی خود بگذارم با محدودیت وزن در فرودگاه مواجه نشوم). تصمیم من منجر به تهیه دوربین Fujifilm سری X شد. من در حال حاضر یک کیت بسیار سبک و مناسب برای سفرهایم دارم.

 

 

 

 2. APS-C یا  FULL-FRAME ؟
اکثر تولیدکنندگان، دوربین‌های خوبی در هر دو رده APS-C و Full-Frame عرضه می‌کنند و این مورد بیشتر خریدار را گیج می‌کند.
فرض کنیم شما یک دوربین APS-C دارید. اما ممکن است در ذهن خود فکر کنید که یک روزی می‌خواهید بدنه Full-Frame بخرید. یک سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا شما می‌خواهید دوربینتان فقط کار APS-C را انجام دهد یا یک بدنه بزرگ‌تر و گران‌تر فول‌فریم باشد (شاید مزیت آن نسبت به Full-Frame این هست که کوچک‌تر است).
اما تنها تفاوت بین این دو در کیفیت عکسشان نیست. این سؤال وقتی مشکل‌تر می‌شود که بدانید این دو بدنه دارای تفاوت زیادی در زاویه دید لنز نیز هستند.
در حالت ایده‌آل، زمانی که شما می‌خواهید برای اولین بار یک بدنه دوربین بخرید، باید بدانید که چه می‌خواهید، فول‌فریم یا APS-C، و سپس به سراغ اندازه سنسور بروید. این فرآیند تا حد زیادی خرید لنز را ساده و بسیاری از سردرگمی‌ها را حذف می‌کند.

 

 

⁠ ⁣3. در دام فاصله کانونی گرفتار نشوید
دام فاصله کانونی به این معنی است این‌طور تصور کنید، که می‌بایست تمامی فواصل کانونی را داشته باشید.
به عنوان مثال اگر همراه دوربینتان یک لنز 18-55mm خریده‌اید و اکنون به یک لنز زوم تله‌فتو نیاز دارید ممکن است فکر کنید که لنز زوم شما باید از 55 میلی‌متر به بعد را پوشش دهد. نگران نباشید ?
می‌توانید با خیال راحت یک مثلاً یک لنز 70-200mm بخرید و نیازی نیست نگران فاصله بین 55 تا 70 میلی‌متر باشید. کمی از دست دادن فاصله کانونی را می‌توانید با جلو و عقب رفتن جبران کنید.

 

 

 

⁠ 4. موضوع عکاسی شما در چه زمینه‌ای است؟
مثال را با لنز 55-18 ادامه می‌دهیم، شما ممکن است که فکر کنید و به این نتیجه برسید که می‌خواهید یک لنز 50 میلی‌متر prime برای عکاسی پرتره داشته باشید (که نیاز به عکاسی با کیفیت بالا و دیافراگم گسترده‌ای دارد)، یا یک لنز ماکرو برای عکاسی از حشرات و گل‌ها، یا یک لنز با مقدار زوم بالا برای عکاسی منظره و یا سوپر تله برای عکاسی حیات‌وحش یا عکاسی ورزشی.
نکته کلیدی در اینجا این است که انتخاب لنز یک موضوع عکاسی شما مربوط است.
همیشه اول باید درباره این موضوع به نتیجه برسید و بعد انتخاب‌های دیگر را انجام دهید.
وقتی شما بدانید که از چه چیزی می‌خواهید عکاسی کنید آنگاه می‌توانید بهترین لنز یا لنز‌ها را برای کارتان انتخاب کنید. فاصله کانونی دومین مورد در انتخاب لنز است.
به عبارت دیگر، هر لنزی را نخرید، ابتدا بایستی فکر کنید و ببینید که به چه چیز نیاز دارید.

 

 

5. شما باید یک لنز prime خریداری کنید یا یک لنز zoom ؟
مزیت لنز زوم راحتی کار با آن است. اگر شما عکاس عروسی هستید، نیاز دارید که از یک زاویه زوم باز به تله را به راحتی زوم کنید. اگر عکاس منظره هستید، استفاده از یک لنز با زاویه دید باز یا Wide احتمالاً کار ترکیب‌بندی را برایتان راحت‌تر می‌کند.
از سوی دیگر مزیت عدسی‌های prime این هست که کیفیت تصویر بالا و دیافراگم بازی دارند. یک لنز 55-18 (حداکثر دیافراگم f/5.6) را با لنز 50 میلی‌متر prime(حداکثر دیافراگم f/1.4) مقایسه کنید.
بین f/1.4 و f/5.6 تنها چهار استاپ نوری است، اما 16 برابر تفاوت نور بین این دو وجود دارد ، که به شما کمک می‌کند تا بدون بالا بردن ISO، بک‌گراند عکس خود را محو کنید و یا در نور کم راحت‌تر عکاسی کنید. برای عکاسی پرتره لنز 50 میلی‌متر prime از لنز 55-18 بهتر است.
و به همین دلیل بعضی از عکاس‌ها لنز prime را به دیگر لنز‌ها ترجیح می‌دهند.
برای مثال، اگر شما عکاس منظره هستید، و معمولا با دیافراگم‌های f/8، f/11 یا f/16 عکاسی می‌کنید، ممکن است دیافراگم باز لنزهای prime کم‌تر مورد استفاده شما قرار بگیرد و انتخاب یک لنز با زوم بالا برای شما بهتر و کارآمد‌تر است.

 

 

⁠ ⁣6. وزن و اندازه را فراموش نکنید
درباره وزن و اندازه لنز به‌ دقت فکر کنید. بعد از همه مواردی که گفته شد بهتر است بگوییم که شما کسی هستید که دوربین خود را به هر‌جایی حمل می‌کنید پس وزن و اندازه آن از موارد مهم و قابل اهمیت است.
اما چیز دیگری که باید به آن فکر کنید و آن را در نظر بگیرید اندازه لنز است.
خرید یک لنز کوچک، به معنی هزینه کمتر برای لوازم جانبی آن نیز می‌باشد.به عنوان مثال کافیست قیمت بین یک فیلتر پلاریزه مدور برای لنز با دهانه 58mm را با فیلتر دهانه 77mm مقایسه کنید.
اگر شما به تعداد زیادی فیلتر نیاز دارید(عکاسان منظره توجه کنند)، می‌توانید با خرید یک لنز کوچک‌تر صدها هزار تومان در خرید فیلتر‌های لنز‌تان صرفه‌جویی کنید.

 

 

7. کیفیت ساخت، عایق‌بندی خوب و فوکوس خودکار

بیشتر تولید‌کنندگان لنز، لنز‌هایی با قیمت ارزان، متوسط و گران دارند. تهیه یک لنز ارزان ممکن است یک خرید خوب در آن لحظه به نظر برسد اما آنها احتمالاً مانند یک لنز گران ساخته نشده‌اند و ممکن است موتور فوکوس خودکار نامرغوبی داشته باشند(به عنوان مثال آهسته‌تر و یا پر سر و صدا باشند).

از سوی دیگر عدسی‌های گران‌قیمت معمولا کیفیت ساخت بهتری دارند و در هنگام فوکوس خودکار عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند(به عنوان مثال سریع یا شاید هم دقیق‌تر هستند). این لنز‌ها ممکن است در آب و هوای نامساعد هم به راحتی مورد استفاده قرار بگیرند (این مهم است که شما بتوانید در آب و هوای نامساعد و شرایط پر گرد و غبار هم عکاسی کنید).

این نکات مهم را در هنگام خرید لنز در نظر داشته باشید. فراموش نکنید که در هنگام خرید از فروشنگان نورنگار بپرسید که آیا لنز موردنظر شما در شرایط آب و هوایی بد، گرد و غبار و همچنین فوکوس خودکار سرعت خوبی دارد یا نه.

 

⁠ ⁣8. برند اصلی یا متفرقه ؟
شما می‌توانید با خرید یک لنز از یک شرکت متفرقه مقداری از پولتان را صرفه‌جویی کنید، اما به نظر اینکه لنز توسط چه شرکت سازنده‌ای ساخته شده است بسیار مهم است.معمولا عدسی‌های ساخت خود شرکت سازنده دوربین، کیفیت بهتری را در اختیارتان می‌گذارد.
اگرچه برخی اوقات استثنا‌هایی هم وجود دارد، اما در اغلب موارد این موضوع در مورد عدسی‌های شرکت‌های متفرقه صدق می‌کند.
پیشنهاد می‌کنیم حتی اگر می‌خواهید عدسی‌های متفرقه بخرید هم  از فروشگاه‌های شناخته شده‌ای مانند نورنگار خرید کنید تا اطمینان پیدا کنید که بهترین کالا را تهیه کرده‌اید.

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 04 شهریور 1395

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

گروه فناوری روژانو با هدف اطلاع رسانی اخبار فناوری، راهنمای خرید محصولات مختلف دیجیتال در سال 93 تاسیس شد.

مدیریت بازاریابی و فروش

حتما برای شما نیز پیش آمده است که نیاز به طراحی ...
در کنار انتقاد ایران از یک روزنامهٔ خاص، این ...
هرچند در نگاه نخست این حرکت‌‎‌ها نمی‌تواند تأثیر ...